
The PEMT1,315 is a PNP transistor with a collector base voltage of 50V and a maximum collector current of 100mA. It is packaged in a SOT-666 surface mount package and has a maximum power dissipation of 300mW. The transistor operates over a temperature range of -65°C to 150°C and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the NXP PEMT1,315 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOT-666 |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 50V |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 40V |
| Collector-emitter Voltage-Max | 200mV |
| Max Collector Current | 100mA |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 300mW |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 8000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | PNP |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Transition Frequency | 100MHz |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for NXP PEMT1,315 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.