
The PESD24VL1BA115 is a surface mount Zener diode with a maximum operating temperature of 150°C and a minimum operating temperature of -65°C. It has a maximum power dissipation of 200W and a peak pulse power of 200W. The diode is bidirectional and has a clamping voltage of 70V. It is lead free and available in tape and reel packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the NXP PESD24VL1BA115 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 11pF |
| Clamping Voltage-Max | 70V |
| Diode Type | ZENER |
| Direction | Bidirectional |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Breakdown Voltage | 30.3V |
| Min Breakdown Voltage | 25.4V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 200W |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Bidirectional Channels | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 3A |
| Peak Pulse Power | 200W |
| Power Line Protection | No |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Reverse Standoff Voltage | 24V |
| Working Voltage | 24V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for NXP PESD24VL1BA115 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
