Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the NXP PESD3V3L4UW115 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 28pF |
| Package/Case | SOT-665 |
| Clamping Voltage | 12V |
| Clamping Voltage-Max | 8V |
| Diode Type | ZENER |
| Direction | Unidirectional |
| ESD Protection | Yes |
| Height | 0.6mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Leakage Current | 300nA |
| Length | 1.7mm |
| Max Breakdown Voltage | 5.88V |
| Min Breakdown Voltage | 5.32V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Reverse Leakage Current | 300nA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Unidirectional Channels | 4 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 3A |
| Peak Pulse Power | 30W |
| Polarity | Unidirectional |
| Power Line Protection | No |
| Radiation Hardening | No |
| Reverse Breakdown Voltage | 5.32V |
| Reverse Standoff Voltage | 3.3V |
| Width | 1.3mm |
| Working Voltage | 3.3V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for NXP PESD3V3L4UW115 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
