Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the NXP PESD5V0F1USF,315 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 0.75pF |
| Package/Case | SOD |
| Clamping Voltage | 10V |
| Depth | 0.33mm |
| Diode Type | ZENER |
| Direction | Unidirectional |
| Height | 0.3mm |
| Leakage Current | 100nA |
| Length | 0.6mm |
| Min Breakdown Voltage | 6V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Surge Current | 3A |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Package Quantity | 9000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 3A |
| Polarity | Unidirectional |
| Power Line Protection | No |
| Radiation Hardening | No |
| Reverse Standoff Voltage | 5V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | SMD/SMT |
| Width | 0.3mm |
| Working Voltage | 5V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for NXP PESD5V0F1USF,315 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
