
The PESD5V0L1USF,315 is a unidirectional Zener diode with a clamping voltage of 10.5V and a minimum breakdown voltage of 6V. It has a maximum operating temperature of 150°C and a minimum operating temperature of -55°C. The diode is surface mountable and has a maximum power dissipation of 11W. It is lead free and RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the NXP PESD5V0L1USF,315 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 15pF |
| Package/Case | SOD |
| Clamping Voltage | 10.5V |
| Depth | 0.33mm |
| Diode Type | ZENER |
| Direction | Unidirectional |
| Lead Free | Lead Free |
| Leakage Current | 100nA |
| Length | 0.63mm |
| Min Breakdown Voltage | 6V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 11W |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Package Quantity | 9000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 1.2A |
| Peak Pulse Power | 11W |
| Power Line Protection | No |
| Radiation Hardening | No |
| Reverse Standoff Voltage | 5V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Working Voltage | 5V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for NXP PESD5V0L1USF,315 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
