Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the NXP PESD5V0U1BB115 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 3.5pF |
| Depth | 0.85mm |
| Diode Type | ZENER |
| Direction | Bidirectional |
| ESD Protection | Yes |
| Height | 0.65mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Leakage Current | 100nA |
| Length | 1.25mm |
| Min Breakdown Voltage | 5.5V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Reverse Leakage Current | 100uA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Bidirectional Channels | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Line Protection | No |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Reverse Standoff Voltage | 5V |
| Width | 0.85mm |
| Working Voltage | 5V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for NXP PESD5V0U1BB115 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
