The PESD5V0U1BLT/R bidirectional ESD diode from NXP operates over a temperature range of -65°C to 150°C and is designed for surface mount applications. It features a 5V operating supply voltage and a termination type of SMD/SMT. The diode is available in a tape and reel packaging format with a quantity of 10000 pieces per reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Package Quantity | 10000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Bidirectional |
| Series | PESD5V0U1BL |
| Termination | SMD/SMT |
| RoHS | Compliant |