The PESD5V0V1BB,315 is a single-element bidirectional ESD protection diode with a clamping voltage of 12.5V and a maximum operating temperature of 150°C. It has a capacitance of 13pF and a leakage current of 10nA. The device is available in tape and reel packaging and has a working voltage of 5V. It is not radiation hardened and has a length of 1.25mm and a depth of 0.85mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 13pF |
| Clamping Voltage | 12.5V |
| Depth | 0.85mm |
| Direction | Bidirectional |
| Element Configuration | Single |
| Leakage Current | 10nA |
| Length | 1.25mm |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Working Voltage | 5V |
| RoHS | Compliant |