ESD Suppressor TVS 7V Automotive 2-Pin SOD-523 T/R
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 150pF |
| Clamping Voltage-Max | 15V |
| Diode Type | ZENER |
| Direction | Unidirectional |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Breakdown Voltage | 7.5V |
| Min Breakdown Voltage | 7.5V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 180W |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Cut Tape |
| Peak Pulse Current | 10A |
| Peak Pulse Power | 180W |
| Power Line Protection | No |
| Radiation Hardening | No |
| Reverse Standoff Voltage | 7V |
| Working Voltage | 7V |
| RoHS | Compliant |