
The SA602AD,602 is a 500MHz amplifier with a gain of 17dB. It is available in a SOIC package and is supplied in quantities of 100. The amplifier operates with a supply current of 2.8mA. The SA602 series is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | SOIC |
| Frequency | 500MHz |
| Gain | 17dB |
| Noise Figure | 5dB |
| Operating Supply Current | 2.8mA |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Rail/Tube |
| RoHS Compliant | No |
| Series | SA602 |
| RoHS | Not Compliant |
