Ohmite L225J10RE technical specifications.
| Package/Case | Radial |
| Depth | 28.6mm |
| Diameter | 28.6mm |
| Features | Flame Retardant Coating |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead/Base Style | Solder |
| Length | 266.7mm |
| Load Current | 4.743A |
| Max Operating Temperature | 350°C |
| Min Operating Temperature | 25°C |
| Max Power Dissipation | 225W |
| Mount | Brackets, Bolt |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Resistance | 10R |
| Resistance Tolerance | 5% |
| Resistor Type | Wirewound |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 270 |
| Technology | WIRE WOUND |
| Termination | Lug |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 4.595kV |
| Voltage Rating (AC) | 47V |
| DC Rated Voltage | 4.6kV |