The Little Rebel OL8205E-R52 is a fixed resistor from Ohmite with a voltage rating of 350V and a resistance of 82 ohms. It has a tolerance of 5% and is available in a through-hole axial package. The resistor can operate within a temperature range of -70°C to 155°C and has a maximum power dissipation of 500mW. It is packaged in tape and reel quantities of 4000 units.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Ohmite OL8205E-R52 technical specifications.
| Package/Case | Axial |
| Diameter | 3mm |
| Length | 0.354inch |
| Max Operating Temperature | 155°C |
| Min Operating Temperature | -70°C |
| Max Power Dissipation | 500mW |
| Mount | Through Hole |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 4000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Resistance | 82R |
| Series | Little Rebel® OL |
| Termination | Axial |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 350V |