The TDH35P2R00JE is a 2R thick film resistor from Ohmite, packaged in a DPAK surface mount package. It is designed to be moisture resistant and has a maximum operating temperature of 150°C. The resistor has a voltage rating of 350V and a tolerance of 5%. It is lead free and RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Ohmite TDH35P2R00JE technical specifications.
| Package/Case | DPAK |
| Depth | 4.5mm |
| Features | Moisture Resistant |
| Height | 0.177inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 10.1mm |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 35W |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 10 |
| Packaging | Bulk |
| Resistance | 2R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | TDH35 |
| Technology | THICK FILM |
| Terminal Pitch | 5.08mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 350V |
| DC Rated Voltage | 350V |
| Width | 8.6mm |