Ohmite TEH70M3K00JE technical specifications.
| Package/Case | TO-247-2 |
| Features | Moisture Resistant |
| Height | 0.83inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Length | 20.3mm |
| Length | 0.626inch |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Power Dissipation | 70W |
| Mount | Through Hole |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 30 |
| Packaging | Bulk |
| Resistance | 3kR |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | TEH70 |
| Terminal Pitch | 10.82mm |
| Termination | Radial |
| Thickness | 5.08mm |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 500V |
| DC Rated Voltage | 500V |
| Width | 15.9mm |