Omega Engineering AU-3C25UL technical specifications.
| Terminal Design | Screw |
| Mounting | DIN Rail |
| Number of Terminals | 6 |
| Type | Thermal Magnetic |
| Number of Poles | 3 |
| Voltage Rating | 277VAC|480VAC |
| Current Rating | 25A |
| Actuator Type | Handle |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Operating Temperature | 55°C |