Temperature Process Controller, Thermocouple/RTD Input, Relay Output, Single LED Display, Panel Mount
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Function | Temperature |
| Input Type | Thermocouple|RTD |
| Control Method | On-Off|PID |
| Output Type | Relay |
| Number of Outputs | 1 |
| Display Type | Single LED |
| Alarm/Event Output | Yes |
| Min Operating Supply Voltage | 100VAC |
| Max Operating Supply Voltage | 240VAC |
| Mounting | Panel Mount |
| IP Rating | IP50 |
| Product Length | 48mm |
| Height | 48mm |
| Product Depth | 94.45mm |
| Product Weight | 110g |
| Max Operating Temperature | 55°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU |