Temperature Process Controller, Thermocouple Input, Voltage Output, LCD Display, Panel Mount
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Function | Temperature |
| Input Type | Thermocouple |
| Control Method | On-Off|PID |
| Output Type | Voltage |
| Display Type | LCD |
| Alarm/Event Output | Yes |
| Min Operating Supply Voltage | 100VAC |
| Max Operating Supply Voltage | 240VAC |
| Mounting | Panel Mount |
| Product Length | 48mm |
| Height | 48mm |
| Product Depth | 13.5mm |
| Max Operating Temperature | 50°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2002/95/EC |