The G2A-432AYAC24 is a general purpose relay from Omron with a non-latching coil type and a maximum operating temperature of 40°C. It has a contact current rating of 500mA and a coil voltage of 24V AC. The relay is socketable and has a throw configuration of 4PDT. The operate and release times are both 15ms. The contact material is gold and silver. The relay is packaged in bulk.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Coil Current | 58mA |
| Coil Resistance | 136R |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (AC) | 24V |
| Contact Current Rating | 500mA |
| Contact Material | Gold, Silver |
| Max Operating Temperature | 40°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Mount | Socketable |
| Operate Time | 15ms |
| Packaging | Bulk |
| Relay Type | General Purpose |
| Release Time | 15ms |
| Termination | Plug |
| Throw Configuration | 4PDT |
| RoHS | Compliant |