The G3PX-220EH-CT03 is a single relay with an input current of 20mA. It operates within a temperature range of -25°C to 65°C. The relay is mounted to a chassis and features a screw termination. It is part of the G3PX EH series.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Omron G3PX-220EH-CT03 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Input Current | 20mA |
| Max Operating Temperature | 65°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Chassis Mount |
| Output Type | RELAY |
| Package Quantity | 1 |
| Series | G3PX, EH |
| Termination | Screw |
| Weight | 2.4lb |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Omron G3PX-220EH-CT03 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.