The G4B Series relay from Omron is a general purpose SPDT relay with a 15A contact current rating and silver-cadmium contacts. It has a non-latching coil type and operates at 240V AC. The relay is designed for chassis mount applications and has a maximum operating temperature of 55°C and a minimum operating temperature of -10°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Coil Current | 5.4mA |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (AC) | 240V |
| Contact Current Rating | 15A |
| Contact Material | Silver, Cadmium |
| Max Operating Temperature | 55°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Mount | Chassis Mount |
| Operate Time | 20ms |
| Packaging | Bulk |
| Relay Type | General Purpose |
| Release Time | 20ms |
| Series | G4B |
| Termination | Quick Connect |
| Throw Configuration | SPDT |
| RoHS | Not Compliant |
