The LY1F-T2-DC12 is a SPDT relay with a 12V non-latching coil and a contact current rating of 15A. It features a silver contact material and a quick connect termination. The relay measures 35.56mm in height, 43.94mm in length, and 22.6mm in width. It has a power consumption of 900mW and is available in a package quantity of 10. The LY1F-T2-DC12 is part of the LY series from Omron.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Omron LY1F-T2-DC12 technical specifications.
| Coil Current | 75mA |
| Coil Resistance | 160R |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 12V |
| Contact Current Rating | 15A |
| Contact Material | Silver |
| Height | 35.56mm |
| Length | 43.94mm |
| Mount | Flanges |
| Package Quantity | 10 |
| Power Consumption | 900mW |
| Series | LY |
| Termination | Quick Connect |
| Throw Configuration | SPDT |
| Width | 22.6mm |