The LY2F-FDDC24 relay from Omron is a general purpose relay with a 24V DC coil voltage and a contact current rating of 10A. It has a non-latching coil type and a silver contact material. The relay measures 35.56mm in height, 43.94mm in length, and 22.6mm in width. It operates within a temperature range of -25°C to 55°C and has a power consumption of 900mW. The LY2F-FDDC24 is available in bulk packaging with 50 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Omron LY2F-FDDC24 technical specifications.
| Coil Current | 36.9mA |
| Coil Resistance | 650R |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 24V |
| Contact Current Rating | 10A |
| Contact Material | Silver |
| Height | 35.56mm |
| Length | 43.94mm |
| Max Operating Temperature | 55°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Flanges, Chassis Mount |
| Operate Time | 25ms |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Bulk |
| Power Consumption | 900mW |
| Relay Type | General Purpose |
| Release Time | 25ms |
| Series | LY |
| Termination | Plug |
| Throw Configuration | DPDT |
| Width | 22.6mm |