Omron LY2Z-0DC48 technical specifications.
| Coil Current | 18.5mA |
| Coil Resistance | 2.6kR |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 48V |
| Contact Current Rating | 5A |
| Contact Material | Silver |
| Max Current Rating | 7A |
| Max Operating Temperature | 55°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 125V |
| Mount | Through Hole |
| Operate Time | 25ms |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Power Consumption | 900mW |