The LY2ZAC12 relay from Omron features a 12V non-latching coil with a current rating of 91mA and resistance of 46 ohms. The relay has a maximum operating temperature range of -25°C to 55°C and is rated for 5A contact current. It is available in a socketable package with a plug termination and a DPDT throw configuration. The LY2ZAC12 is compliant with RoHS regulations and is suitable for general purpose applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Omron LY2ZAC12 technical specifications.
| Coil Current | 91mA |
| Coil Resistance | 46R |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (AC) | 12V |
| Contact Current Rating | 5A |
| Contact Material | Silver |
| Max Current Rating | 7A |
| Max Operating Temperature | 55°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 125V |