The Omron MKS2PNDC110 is a general purpose relay with a 110V DC coil, capable of handling 10A of contact current. The relay has a non-latching coil type with a resistance of 8.96kΩ and a power consumption of 1.4W. It features a tin and silver contact material and a socketable mount. The relay operates within a temperature range of -25 to 60°C and has a fast operate time of 30ms and release time of 20ms. The MKS2PNDC110 is compliant with RoHS regulations and is available in bulk packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Omron MKS2PNDC110 technical specifications.
| Coil Current | 12.3mA |
| Coil Power | 1.4W |
| Coil Resistance | 8.96kR |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 110V |
| Contact Current Rating | 10A |
| Contact Material | Tin, Silver |
| Height | 52.5mm |
| Max Operating Temperature | 60°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Socketable |
| Operate Time | 30ms |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Relay Type | General Purpose |
| Release Time | 20ms |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | MKS |
| Termination | Plug |
| Throw Configuration | DPDT |
| Width | 34.5mm |