The MKS3PIAC120 is a general purpose relay with a non-latching coil type and a contact current rating of 10A. It has a coil voltage of 120V AC and a coil resistance of 1.13kR. The relay is socketable and has a maximum operating temperature of 60°C and a minimum operating temperature of -40°C. It is RoHS compliant and has a packaging style of bulk.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Omron MKS3PIAC120 technical specifications.
| Coil Current | 19.3mA |
| Coil Resistance | 1.13kR |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (AC) | 120V |
| Contact Current Rating | 10A |
| Contact Material | Tin, Silver |
| Max Operating Temperature | 60°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |