The Omron MM2XPAC200220NC is a general purpose relay with a DPDT throw configuration. It can handle a contact current rating of 7A and is rated for use with 220V AC. The relay has a non-latching coil type and operates within a temperature range of -10°C to 55°C. The coil resistance is 1.54kR and the coil current is 17.5mA. The relay has a operate time of 25ms and a release time of 30ms.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Omron MM2XPAC200220NC technical specifications.
| Coil Current | 17.5mA |
| Coil Resistance | 1.54kR |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (AC) | 220V |
| Contact Current Rating | 7A |
| Contact Material | Silver |
| Max Operating Temperature | 55°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |