The Omron MM4XP-JDDC125 is a general purpose relay with a non-latching coil type, rated for 125V DC and 21.6mA coil current. It has a contact current rating of 7A and a silver contact material. The relay operates within a temperature range of -10°C to 55°C and has a 50ms operate time and 30ms release time. It is available in a socketable package with a plug termination.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Omron MM4XP-JDDC125 technical specifications.
| Coil Current | 21.6mA |
| Coil Power | 2.7W |
| Coil Resistance | 5.79kR |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 125V |
| Contact Current Rating | 7A |
| Contact Material | Silver |
| Max Operating Temperature | 55°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |