The BZX84C3V3 is a surface mount zener diode from Onsemi with a working voltage of 3.3V and a zener current of 5mA. It has a maximum power dissipation of 350mW and an operating temperature range of -55°C to 150°C. The diode is packaged in a SOT-23 case and is lead free and RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Onsemi BZX84C3V3 technical specifications.
| Capacitance | 450pF |
| Package/Case | SOT-23 |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| ESD Protection | No |
| Height | 0.93mm |
| Impedance | 95R |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 2.92mm |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 350mW |
| Max Reverse Current | 50nA |
| Max Reverse Leakage Current | 5uA |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 350mW |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 6% |
| DC Rated Voltage | 3.3V |
| Voltage Tolerance | 5% |
| Weight | 0.03g |
| Width | 1.3mm |
| Working Voltage | 3.3V |
| Zener Current | 5mA |
| Zener Voltage | 3.3V |