The BZX85-C13 is a Zener diode from Onsemi with a DC rated voltage of 13V and impedance of 10 ohms. It has a maximum power dissipation of 1W and a maximum reverse leakage current of 500nA. The diode is packaged in a DO-41 case and is suitable for through hole mounting. It operates over a temperature range of -65°C to 200°C and is lead free.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Onsemi BZX85-C13 technical specifications.
| Package/Case | DO-41 |
| Diameter | 2.72mm |
| Impedance | 10R |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 5.2mm |
| Max Operating Temperature | 200°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Max Reverse Leakage Current | 500nA |
| Mount | Through Hole |
| Reach SVHC Compliant | No |
| DC Rated Voltage | 13V |
| Weight | 0.245g |
| Zener Voltage | 13V |