Onsemi BZX85-C7V5 technical specifications.
| Package/Case | DO-41 |
| Diameter | 2.72mm |
| Impedance | 3R |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 5.2mm |
| Max Operating Temperature | 200°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Max Reverse Leakage Current | 1uA |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Bulk |
| Power Dissipation | 1W |
| Reach SVHC Compliant | No |
| DC Rated Voltage | 7.5V |
| Voltage Tolerance | 5% |
| Weight | 0.245g |
| Zener Current | 35mA |
| Zener Voltage | 7.5V |