The BZX85-C8V2 is a 2-pin zener diode from Onsemi with a maximum operating temperature range of -65°C to 200°C. It has a maximum power dissipation of 1W and a maximum reverse leakage current of 1uA. The diode is packaged in a DO-41 package and is available in a bulk packaging quantity of 1000 units. The device is lead-free and compliant with the specified maximum operating temperature range.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Onsemi BZX85-C8V2 technical specifications.
| Package/Case | DO-41 |
| Diameter | 2.72mm |
| Impedance | 5R |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 5.2mm |
| Max Operating Temperature | 200°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Max Reverse Leakage Current | 1uA |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Bulk |
| Power Dissipation | 1W |
| Reach SVHC Compliant | No |
| DC Rated Voltage | 8.2V |
| Voltage Tolerance | 5% |
| Weight | 0.245g |
| Zener Current | 25mA |
| Zener Voltage | 8.2V |