
High isolation voltage (7.5kV) phototransistor output optocoupler in a 6-pin DIP package, designed for surface mount applications. Features a 400mV collector-emitter voltage (VCEO) and a 250mW power dissipation. Offers a 200% current transfer ratio with a 60mA forward and input current. Operates across a wide temperature range from -55°C to 100°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi CNY173SM datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SMD/SMT |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 400mV |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 400mV |
| Collector-emitter Voltage-Max | 400mV |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Current Transfer Ratio | 200% |
| Fall Time | 24000ns |
| Forward Current | 60mA |
| Input Current | 60mA |
| Input Type | DC |
| Isolation Voltage | 7.5kV |
| Isolation Voltage-Max | 7.5kV |
| Max Input Current | 60mA |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Output Voltage | 70V |
| Max Power Dissipation | 250mW |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Output Current per Channel | 50mA |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Bulk |
| Power Dissipation | 250mW |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Reverse Breakdown Voltage | 6V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Weight | 0.81g |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi CNY173SM to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
