
The FAN1084MCX_Q is a single output linear regulator from Onsemi with an adjustable output voltage of 3.6V and an output current of 4.5A. It has a maximum input voltage of 7V and an operating temperature range of 0 to 125°C. The device is packaged in a TO-263 case and is available on tape and reel. The regulator has a maximum input bias current of 4mA and a reference voltage of 1.27V.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | TO-263 |
| Input Bias Current | 4mA |
| Max Input Voltage | 7V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 4.5A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 3.6V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reference Voltage | 1.27V |
| RoHS | Not Compliant |