
The FAN1086M-33 is a single-output linear regulator with a fixed output voltage of 3.3V and an output current of 1.5A. It is packaged in a TO-263-4 surface mount package and has a maximum operating temperature of 125°C. The device is lead-free and has a power supply rejection ratio of 72dB. It can handle a maximum input voltage of 7.5V and has a minimum operating temperature of 0°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN1086M-33 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | TO-263-4 |
| Input Bias Current | 4mA |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Input Voltage | 7.5V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Min Output Voltage | 3.3V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 1.5A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.3V |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 72dB |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN1086M-33 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
