
DC/DC Switching Controllers Buck Converter Hi Cur Sys Voltage
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | TSSOP |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 60A |
| Output Voltage | 1.85V |
| Packaging | Rail/Tube |
| Series | FAN5092 |
| RoHS | Not Compliant |
