
The FAN5307S18X_Q from Onsemi is a linear regulator with a maximum input voltage of 5.5V and minimum input voltage of 2.5V. It operates over a temperature range of -40°C to 85°C and provides an output current of up to 300mA at 5.5V. The device is packaged in a SOT-23-5 package and is available in quantities of 3000 units per reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | SOT-23-5 |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Min Input Voltage | 2.5V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Output Current | 300mA |
| Output Voltage | 5.5V |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Series | FAN5307 |
| RoHS | Not Compliant |
