Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN5361UC12X datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 600mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 1.2V |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | No |
| Series | TinyBuck™ |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN5361UC12X to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
