The FAN5361UC15X is a single output DC-DC converter with an efficiency of 92%. It operates from a supply voltage of 5.5V and can deliver a maximum output current of 600mA. The device is designed to operate within a temperature range of -40°C to 85°C. It is available in a surface mount package and is packaged on a tape and reel. The FAN5361UC15X is not radiation hardened and is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Efficiency | 92% |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Min Input Voltage | 2.3V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 600mA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Output Voltage | 1.5V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| RoHS | Not CompliantNo |