Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN5403BUCX datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Battery Pack Voltage | 4.5V |
| Fault Protection | Over Voltage, Over Temperature, Short Circuit |
| Interface | I2C, USB |
| Max Charge Current | 1.25A |
| Max Input Voltage | 20V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Supply Voltage | 6V |
| Min Supply Voltage | 4V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Cells | 1 |
| Operating Supply Current | 10mA |
| Output Current | 1.25A |
| Output Voltage | 4.4V |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Weight | 0.073g |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN5403BUCX to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
