The FAN5602MP45X_Q is a linear regulator from Onsemi with a maximum input voltage of 5.5V and an output voltage of 4.5V. It can supply an output current of up to 100mA. The device operates within a temperature range of -40°C to 85°C. It is available in a tape and reel packaging with a quantity of 3000 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN5602MP45X_Q datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Output Current | 100mA |
| Output Voltage | 4.5V |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Series | FAN5602 |
| Width | 3mm |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN5602MP45X_Q to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.