
The FAN5609MTCX is a 4-channel charge pump from Onsemi, operating within a temperature range of -40°C to 85°C. It features a nominal supply current of 2mA and a maximum supply current of 2uA. The device is packaged in a TSSOP package and is available in quantities of 2500. The FAN5609MTCX is RoHS compliant and lead-free.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN5609MTCX datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | TSSOP |
| Frequency | 1.2MHz |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Current | 2uA |
| Mount | Surface Mount |
| Nominal Supply Current | 2mA |
| Number of Outputs | 4 |
| Output Voltage | 6V |
| Package Quantity | 2500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Topology | Charge Pump |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN5609MTCX to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
