The FAN5611S7X_Q operates between -40°C and 85°C, with a maximum supply current of 4mA. It has a power dissipation of 700mW and an output current of 20mA. The device is packaged in tape and reel quantities of 9000. It operates at frequencies between 0.8 MHz and 1.2 MHz.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Current | 4mA |
| Operating Frequency | 0.8 MHz to 1.2 MHz |
| Output Current | 20mA |
| Package Quantity | 9000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 700mW |
| Series | FAN5611 |
| RoHS | Not Compliant |
