
The FAN6300SY is a flyback controller from Onsemi, featuring a single output and operating within a temperature range of -40°C to 105°C. It is designed for surface mount applications and is available in a 2500-piece tape and reel package. The device provides fault protection against over voltage and short circuit conditions, with an operating supply voltage of up to 30V and a maximum operating supply current of 5.5mA.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | SOIC |
| Fall Time | 60ns |
| Fault Protection | Over Voltage, Short Circuit |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Current | 5.5mA |
| Operating Supply Voltage | 30V |
| Output Voltage | 7.5V |
| Package Quantity | 2500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Topology | Flyback |
| Weight | 0.2304g |
| RoHS | Compliant |
These are design resources that include the Onsemi FAN6300SY_SB82267
Product Discontinuation Notice (PDN) P21AA from Fairchild Semiconductor listing end-of-life parts including bridge rectifiers, logic ICs, MOSFETs, and PWM controllers.