
The FAN6520AIM is a single output DC-DC converter from Onsemi, operating at a maximum frequency of 340kHz. It has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. The device is RoHS compliant and available in a SOIC package quantity of 2500 units, packaged in rail/Tube. It can handle a duty cycle of 100% and is suitable for use with an operating supply voltage of 5V.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN6520AIM datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOIC |
| Duty Cycle | 100% |
| Max Duty Cycle | 100% |
| Max Frequency | 340kHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Output Voltage | 5.5V |
| Package Quantity | 2500 |
| Packaging | Rail/Tube |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FAN6520 |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN6520AIM to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
