Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN6754AMLMY datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOP |
| Fall Time | 50ns |
| Frequency | 65kHz |
| Max Duty Cycle | 92% |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 400mW |
| Max Supply Current | 2mA |
| Max Supply Voltage | 30V |
| Min Supply Voltage | 9V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 100uA |
| Output Voltage | 13V |
| Package Quantity | 2500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FAN6754A |
| Supply Current | 3.5mA |
| Topology | Flyback |
| Weight | 0.2304g |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN6754AMLMY to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
These are design resources that include the Onsemi FAN6754AMLMY
Product discontinuance notice P245A details end-of-life status and suggested replacements for various Fairchild Semiconductor logic, power management, and MOSFET components.
Product discontinuance notice P762AAB for legacy Fairchild products, providing end-of-life dates and suggested replacements from ON Semiconductor, ST, and TI.
