Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN6793MY datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOIC |
| Duty Cycle | 70% |
| Fall Time | 50ns |
| Frequency | 65kHz |
| Max Duty Cycle | 70% |
| Max Frequency | 130kHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Current | 10mA |
| Max Supply Voltage | 27V |
| Min Supply Voltage | 9V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 2 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FAN6793 |
| Topology | Flyback |
| Weight | 0.143g |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN6793MY to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
These are design resources that include the Onsemi FAN6793MY
Product discontinuance notice P723AAB from onsemi detailing the end-of-life schedule and replacement parts for various logic, MOSFET, and power management devices.
