Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN6862HRTY datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOT-23-6 |
| Duty Cycle | 70% |
| Fall Time | 35ns |
| Max Duty Cycle | 70% |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 300mW |
| Max Supply Current | 4mA |
| Max Supply Voltage | 30V |
| Min Supply Voltage | 7.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Output Current | 100uA |
| Output Voltage | 16.5V |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FAN6862HR |
| Supply Current | 3mA |
| Topology | Flyback |
| Weight | 0.03g |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN6862HRTY to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
These are design resources that include the Onsemi FAN6862HRTY
Product discontinuance for onsemi power management ICs due to Macronix FAB closure. Last time buy: Jan 28, 2022; Last ship: Jul 28, 2022.
