Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN6862HTY datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOT-23-6 |
| Fall Time | 35ns |
| Max Duty Cycle | 70% |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 300mW |
| Max Supply Current | 4mA |
| Max Supply Voltage | 30V |
| Min Supply Voltage | 7.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Supply Current | 3mA |
| Operating Supply Voltage | 30V |
| Output Current | 100uA |
| Output Voltage | 16.5V |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FAN6862 |
| Weight | 0.03g |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN6862HTY to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
