
AC/DC Converters This particular part was found to be patent infringing and we are unable to sell this product.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | SOT-23-6 |
| Fall Time | 80ns |
| Max Duty Cycle | 75% |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Current | 4mA |
| Operating Supply Voltage | 30V |
| Output Current | 108uA |
| Output Voltage | 13.5V |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | No |
| Series | FAN6862 |
| Topology | Flyback |
| Weight | 0.00127oz |
| RoHS | Not Compliant |